Avrupa ülkeleri COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmaya başlarken, bir yandan da Avrupa’da yaşayan birçok kişi bu yaz tatile gidip gelemeyeceklerini düşünmeye başladı. Bu yaz seyahat yasakları kalktığında,  hangi ülkeye gidebilirsiniz, Türkiye seyahat yasağını kaldırdığında hangi ülkelerden turist gelir bu yazımızda.

Avrupa genelinde karışık bir tablo var, Kolay seyahat Schengen Bölgesi’nde bile seyahat yasakları var. Hemen hemen her ülkenin de kendi kuralları var.

Her şey hızla değişiyor, bu yüzden bu yaz Avrupa’daki sınır durumu için güncellenmiş kılavuz aşağıdaki görselde.

Avusturya

Avusturya, 4 Haziran’da Almanya, İsviçre, Lihtenştayn, Slovakya, Slovenya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti ile sınırlarını açtı. İtalya sınırı dışında herhangi bir giriş kontrolü yapılmayacaktır. Avusturya’ya, örneğin hava yoluyla gelen herkes için, negatif COVID-19 testini kanıtlayan bir tıbbi sertifika üretilmelidir. Sertifika ise dört günden daha eski olamaz. Schengen Bölgesi dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlara hava yoluyla giriş yasaktır.

Belçika

Belçika’nın sınırları kapalı ve ülke yurtdışına zorunlu olmayan seyahatleri yasakladı. Hükümet, 15 Haziran’dan itibaren AB, İngiltere ve diğer dört Schengen ülkesinden (İsviçre, Lihtenştayn, İzlanda ve Norveç) vatandaşlarına sınırı yeniden açma planlarını açıklamıştı. “Avrupa dışına seyahat koşulları, Avrupa düzeyindeki tartışmaların gelişimi ışığında henüz tanımlanmadı”.

Ancak özellikle turistik ve kültürel aktiviteler için birçok kısıtlama 1 Temmuz’a kadar sürüyor.

Bosna Hersek

Sınır şu anda sadece komşu ülkelerinin vatandaşlarına açık, diğer yabancıların girişine izin verilmiyor. Yük şoförü, bölge sakinleri ve diplomatların girişleri için bazı istisnalar vardır.

Bulgaristan

Bulgaristan, 1 Haziran’da hükümet web sitesinde listelendiği gibi AB, İngiltere, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Sırbistan ve Kuzey Makedonya vatandaşlarının yanı sıra sağlık çalışanlarına ve Bulgar vatandaşlarının aile üyelerine sınırları açtı.

Hırvatistan

Hırvatistan, sınırlarını Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Avusturya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovenya, Almanya ve Slovakya’dan gelen vatandaşlara açtı.

Danimarka

Yabancı gezginler için sınırlar kapalı. Şu anda yalnızca Danimarka, Grönland veya Faroe Adaları vatandaşları veya sakinleri girebilir.

25 Mayıs’tan itibaren, beş İskandinav ülkesinden birinde (Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç) veya Almanya’da daimi ikametgahı olan kişiler, Danimarka’da biriyle ilişki kuruyorlarsa, orada büyükanne ve büyükbabaları varsa yeniden giriş yapabilirler. 15 Haziran’dan itibaren Kopenhag sınırlarını Almanya, İzlanda ve Norveç’ten gelen turistlere açacak. 8 Haziran itibariyle, diğer AB vatandaşlarının ve İngiltere vatandaşlarının yaz sonuna kadar Danimarka’ya girmesine izin verilmeyecek.

Estonya

15 Mayıs’ta Baltık komşularına sınırlar açıldı. 1 Haziran’dan bu yana AB ve İngiltere ziyaretçilerine sınırlar açık. Enfeksiyon oranı yüksek olan ülkelerden gelenler iki hafta boyunca kendi kendini izole etmek zorunda kalacaklar.

Finlandiya

Finlandiya’nın kara sınırları en az 14 Haziran’a kadar kapatıldı. Mayıs ayı ortasında Schengen Bölgesinden işçilere tekrar açıldılar.

Fransa

Başbakan Edouard Philippe, diğer AB ülkelerinin planlarının ardından Fransa’nın AB ülkelerine ve İngiltere sınırını 15 Haziran’dan itibaren yeniden açma planlarını açıkladı. Şu an için Fransa’ya seyahat etmek, ülkede yaşamak zorunda olmayanlar için sadece gerekli seyahatler ile sınırlıdır.

İngiltere veya İspanya’dan gelen yolcular gönüllü karantinaya tabi tutulacaktır. AB ülkeleri veya İngiltere dışında olanlar sınırlı durumlar dışında Fransa’ya seyahat edemeyecekken, AB ülkeleri dış sınırları ne zaman yeniden açacaklarına karar verecekler.

Almanya

Almanya sınırlarını AB ve İngiltere’ye 15 Haziran’da açacak. Şu anda, gezginlerin Almanya’ya giriş için geçerli bir nedeni olması bekleniyor. Ancak, sınırlardaki kısıtlamalar gevşetildi.

Avusturya, İsviçre, Fransa ve Danimarka ile sınırda ve İtalya ve İspanya’dan hava yoluyla gelen yolcular için yapılan kontroller 15 Haziran’a kadar geçerlidir.

AB vatandaşları ve Birleşik Krallık, Lihtenştayn, İsviçre, Norveç ve İzlanda vatandaşlarının ve bu vatandaşların aile üyelerinin kendi ülkelerine veya Almanya’daki normal ikamet yerlerine dönmelerine veya Almanya üzerinden seyahat eden ülkelerine ulaşmalarına gerekiyorsa izin verilecek.

Added by

umutbardak

SHARE